Trasy Mokobody

Trasy kajakowe liwiec

Trasy liwiec

Główną ofertę naszego gospodarstwa stanowią spływy kajakowe Liwcem i jego dopływami – Kostrzyniem i Muchawką.

Posiadamy kajaki polietylenowe (Perception Vista i Aquarius ProTour-470, Aquarius Traper) oraz poliestrowe („Delfin” i „Krutyniak”). Są to jedne z najlepszych na rynku kajaków. Bardzo dobrze sprawdzają się na spływach jedno- i wielodniowych zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Mamy również dwie łódki canoe – 3- i 4-osobową.

Aby ułatwić naszym Gościom wybór trasy spływu dostosowanej do umiejętności i planowanego czasu wypoczynku, zamieszczamy poniżej proponowane trasy z krótkim opisem. Są to tylko propozycje, jesteśmy otwarci i elastyczni. Wymienione trasy można zmieniać w zależności od życzeń i upodobań spływowiczów. Czasy przepłynięcia tras, mogą się znacznie różnić w zależności od poziomu wody, zaawansowania uczestników i innych czynników.

Trasa nr 1.

Mokobody (most) – Wólka Proszewska, 5 km; czas spływu 1 – 1,5 godziny

Trasa nr 2.

Żuków – Wólka Proszewska, 10 km; czas spływu 2 – 3 godziny

Obie trasy (nr 1 i nr 2) są bardzo łatwe, stosunkowo krótkie dla początkujących lub rodzin z małymi dziećmi.

Trasa nr 3

Kisielany Żmichy – Wólka Proszewska, 16 km; czas spływu ok. 4 godziny

Trasa dość łatwa, jednak wymagająca trochę więcej wysiłku i czasu.

Trasa nr 4.

Chodów – Wólka Proszewska, 23 km; czas spływu ok. 6 godzin

Górny bieg rzeki jest trudniejszy, na tej trasie znajdują się naturalne przeszkody (np. powalone przez bobry drzewa) oraz jazy – co wymaga większych umiejętności (przenoszenie kajaków). Trasa ciekawa i urozmaicona.

Te cztery trasy są trasami z góry rzeki do naszego gospodarstwa. Wywozimy kajaki na miejsce startu i turyści spływają do nas.

Pozostałe proponowane przez nas odcinki są z naszej bazy w Wólce Proszewskiej w dół rzeki.

Trasa nr 5.

Wólka Proszewska – Wyszków (wieś), 9,7 km; czas spływu – ok. 3 godz.

Według nas jeden z najciekawszych odcinków Liwca. Rzeka w pobliżu wsi Kucyk bardzo meandruje. Nurt jest dość szybki, wymaga to uwagi i dość dobrych umiejętności wiosłowania. Spływ kończy się pod mostem drogowym w Wyszkowie Przed samym mostem sterczące z dna pale drewniane po starym moście. Przy wysokiej wodzie i szybkim nurcie mogą być niebezpieczne.

Trasa nr 6.

Wólka Proszewska – Sowia Góra; 16 km; czas spływu – ok. 4 – 5 godzin

Jest to kontynuacja trasy nr 5. Trzeba zwrócić uwagę na kładkę i stopień wodny. Kładkę zobaczymy po ok. 10 min. od mostu drogowego w Wyszkowie. Przy wysokiej wodzie miejsce to może być niebezpieczne. Trzeba wcześniej ocenić czy kajak zmieści się pod mostkiem i przepłynąć środkiem, prostopadle do przeszkody. W razie gdyby poziom wody był zbyt wysoki lub zbyt niski, kajaki należy przenieść brzegiem rzeki. Uwaga na silny nurt!

Do ciekawostek na tej trasie należy dobrze zachowane grodzisko z ok. IX – X wieku. Wygodne miejsce na odpoczynek (bród na rzece między wsią Grodzisk i Pierzchały.

Koniec trasy Sowia Góra, charakterystyczne wzniesienie nad rzeką, punkt widokowy, miejsce gdzie spotykają się kajakarze, miłośnicy lotniarstwa, rowerzyści. Szeroka plaża, miejsce kąpieli (oczywiście niestrzeżona).

Trasa nr 7.

Wólka Proszewska – Liw (zamek); 23,5 km; czas spływu ok. 6 godzin

Kontynuacja trasy nr 6, kolejne 7,5 km. Ciekawostki – w Jarnicach mijamy cmentarz z zabytkowym kościołem drewnianym. Kościół pochodzi z 1783r. pierwotnie zbudowany w Budziszynie. Obraz Najświętszej Marii Panny Budziszyńskiej słynął z licznych cudów. W 1819 roku, w obawie, że rząd carski zniszczy kościół, ówczesny proboszcz postanowił przenieść budynek. W tajemnicy rozebrano go i nocami przetransportowano do Jarnic (transportem wodnym i konnym).

Po minięciu Jarnic dostrzegamy basztę Zamku w Liwie i wieżę kościoła. Historia zamku sięga końca XIV, a kościoła XVII w.

Płynąc dalej, trasę można przedłużyć do miasta Węgrów o 4 km.

Na terenie naszego gospodarstwa działa mobilna wypożyczalnia kajaków, która umożliwia spływanie pozostałymi odcinkami Liwca, oraz innych rzek – do ustalenia indywidualnie tel. 788 464 814