Liwiec – poznaj tę niezwykłą rzekę w Mazowieckiem

utworzone przez | mar 29, 2023 | Aktualności Liwiec

Liwiec – poznaj tę niezwykłą dziką rzekę w Mazowieckiem

Jeśli uważasz, że chcąc cieszyć się nieskazitelną przyrodą, musisz wyjechać między dzikie lasy i jeziora Mazur lub Podlasia, to wiedz, że jest zupełnie inaczej! Położona w odległości kilkudziesięciu kilometrów od centrum Warszawy rzeka Liwiec jest ostoją wielu pięknych roślin i zwierząt, a jednocześnie daje odwiedzającym wspaniałe możliwości odkrywania jej z pomocą kajaka! Oto co trzeba wiedzieć o tej okolicy!

Poczuj się jak w domu

Liwiec to czysta i otoczona lasami i polami rzeka, która stała się popularnym szlakiem dla wypraw kajakowych. Jej otoczenie oferuje zaś spokojny i pełen sielskiego klimatu wypoczynek – i to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy! Widać więc, że nie trzeba uciekać na drugi kraniec Polski, by odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Jak jednak wygląda tutejsza oferta agroturystyczna?

Niezależnie od tego, czy preferujemy nocleg w gospodarstwie, domku gościnnym, czy też pod namiotem, każdy znajdzie coś dla siebie i pozostanie wciąż w bezpośrednim sąsiedztwie dziewiczej natury, ale także zwierząt gospodarskich. Długi spacer, ognisko nieopodal rzeki, a może spływ kajakowy? Nawet jeśli czas płynie tutaj nieco wolniej, trudno jest tu mówić o nudzie. Na miłośników wyrobów tradycyjnych czekać będzie wypiekane na miejscu tradycyjne pieczywo, kozie sery i mleko, a także pochodzące od lokalnych dostawców wędliny, miód, warzywa, jajka i o wiele więcej!

Czy osoby przyzwyczajone do miasta będą czuły się tu dobrze? Czy to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi? Na oba pytania zdecydowanie można odpowiedzieć twierdząco. Agroturystyka nad Liwcem to atmosfera sprzyjająca wyciszeniu, zatrzymaniu się na chwilę, kontemplacji, ale także aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Czy zatem dzieci nie będą się tu nudzić? Na pewno spływ kajakiem, a także zabawa ze zwierzętami i inne aktywności na świeżym powietrzu sprawią, że nie będą chciały zbyt szybko wracać do domu!

Liwiec – raj dla kajaków

Agroturystyka nad Liwcem to nie tylko wypoczynek w idyllicznym gospodarstwie nad rzeką – to przede wszystkim sposobność do rozpoczęcia lub rozwoju pasji kajakarstwa. Trasy położone w okolicy miejscowości Mokobody wyróżniają się niezrównanymi okolicznościami przyrody i zróżnicowaniem wyzwań dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

Dostępnych jest kilka szlaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć własny wedle swoich preferencji. Na początek, a także dla rodzin z dziećmi świetne będą krótsze trasy zapoznawcze o długości kilku kilometrów, które można przebyć w maksymalnie kilka godzin. Z drugiej strony ci, którzy zechcą spróbować swych sił, mają do wyboru dłuższe, wielogodzinne szlaki o długości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Bez względu na wybór trasy, Liwiec oferować będzie świetne, zróżnicowane widoki, a także sporo miejsc na odpoczynek i zwiedzanie pobliskich miejscowości. Rzeka posiada różne urozmaicenia – przeszkody, meandry i zmieniający się często nurt. Oczywiście wszystkich podstaw tego sportu można nauczyć się na miejscu! W Kajaki Liwiec mamy dostępne różnorodne, wysokiej jakości kajaki jedno- i kilkuosobowe.

Rowerem przez wiejski pejzaż

Wycieczka rowerowa jest świetnym urozmaiceniem pobytu na wsi, a okolice rzeki Liwiec nadają się do tego celu idealnie. W gospodarstwie uzyskać można mapę najciekawszych tras, a także wybrać się w jedną z nich z przewodnikiem.

Szlaki w pobliżu rzeki pozwalają na odpoczynek i schłodzenie się w upalne dni, jednak pobliskie wsie i miasteczka, również są warte odwiedzenia. Znajdziemy tu zabytkowe kościoły, skanseny, dworki, wiatraki i wiele innych ciekawych zabytków.

Trasy zwykle nie są zbyt wymagające i nie mają stromych podjazdów, zaś ruch samochodowy nie jest z reguły zbyt intensywny. Niezależnie od tego, czy marzy nam się spokojna przejażdżka, czy długodystansowy rajd, sąsiedztwo rzeki Liwiec powinno zaspokoić potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, jak i wytrawnych rowerzystów. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie aktywności, których tutaj doświadczymy, będą się odbywały w zgodzie z naturą i w jej pobliżu!

Więcej aktualnych zdjęć znajdziesz na naszych social mediach!

Zapraszamy!